Rozmowa z Franciszkiem Pawlakiem – absolwentem Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej UTP.
Rozmowa z Bartoszem Gackowskim, absolwentem Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej.
Rozmowa z Franciszkiem Pawlakiem – absolwentem Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej UTP.
Rozmowa z Bartoszem Gackowskim, absolwentem Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej.
Felieton Daniela Rolanda Soboty z Polskiej Akademii Nauk
Rozmowa z Izabellą Szolginią, dyrektor Schroniska dla zwierząt w Bydgoszczy, absolwentką UTP
Rozmowa z dr. Adamem Mrozińskim, dyrektorem Regionalnego Centrum Innowacyjności - Centrum Transferu Technologii UTP.
„O działaniach krakowskiego lekarza usłyszeliśmy z rektorem Topolińskim niezależnie od siebie w programie telewizyjnym” – opowiada dr Stanisław Jung, lekarz ortopeda.
Studenci studiów II stopnia kierunku Architektura, zwycięzcy konkursu "Kadr na miłość".
Spotkania nauki i przemysłu są konieczne, aby pomysły naukowców nie wpadały w próżnię, a zapełniały niszę na rynku.
Rozmowa z Łukaszem Jachem z grupy Kitsune, który na UTP organizuje spotkania z kulturą japońską.
26. Konferencja Redaktorów Czasopism Akademickich odbyła się w dniach 4-7 września.
„Na początku roku 1980 rektor powołał mnie na stanowisko dziekana Wydziału Mechanicznego. Nie obeszło się bez rozmów i trudności, gdyż byłem bezpartyjnym.
Wywiad z rektorem UTP prof. dr. hab. inż. Tomaszem Topolińskim.
Problem recyklingu tworzyw polimerowych związany jest z uwarunkowaniami technicznymi, rynkowymi, społecznymi i środowiskowymi.
Ustawa 2.0 jest wyczekiwana przez środowisko uczelni wyższych z dużą nadzieją, ale też i niepokojem. Dlatego spotkania z przedstawicielami rządu i wymiana poglądów są zawsze cennymi doświadczeniami.
Wprowadzenie
Każdy z nas zna piramidę potrzeb opracowaną przez Abrahama Maslowa. U jej podstawy występują potrzeby fizjologiczne, wśród których znajduje się potrzeba jedzenia i picia.
„Szukajmy więc postępu, ale bacznie dbajmy o to, abyśmy nie zmarnowali tego co do tej pory w rolnictwie było ważne”.
Wynalazczość, kreatywność, innowacyjność – wszystkie te określenia stały się od pewnego już czasu wyznacznikami nowoczesnego społeczeństwa, w którym dzięki trwałemu postępowi życie jednostki i zbiorowości ma szansę na realizację odwiecznych marzeń człowieka o byciu zdrowym, długowiecznym, szczęśliwym i spełnionym.
Zegar chodzi, choć nie ma nóg i kręci się jak ogłupiały. Kot chodzi, lecz niechętnie. Woli odpoczywanie, choć nie wieczne. Diabeł chodzi, i czasem mu wyjdzie to lub owo. Bóg nie chodzi, choć idzie mu jak po maśle. Tylko człowiek chodzi, dlatego że o coś mu idzie.
O sztuce, pasji i pracy dydaktycznej rozmawiamy z prof. Aleksandrą Simińską – malarką i dydaktykiem na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Trudno byłoby zliczyć tych wszystkich szaleńców, wariatów i postrzeleńców, którym tzw. codzienność i zdrowy rozsądek zawdzięczają swój kształt i los.
O korzyściach recenzowania w czasopismach naukowych - rozmawiamy z prof. dr. hab. inż. Adamem Gadomskim, prorektorem ds. współpracy międzynarodowej.
O wyborach projektanta, pracy dydaktycznej i pasji rozmawiamy z dr hab. Romualdem Fajtanowskim
Artykuł powstał na podstawie rozprawy doktorskiej Damiana Iwanowicza pt. „Model procesu powstawania i zmienności długości kolejki pojazdów na wlotach skrzyżowań z sygnalizacją świetlną”. Autor jest pracownikiem Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Niby takie niepozorne, a jednak zupełnie niezwykłe przyprawy korzenne. Zaskakują nie tylko cudownym aromatem, ale także prozdrowotnymi właściwościami. Warto ich używać nie tylko podczas świątecznych wypieków.
Z reguły bywa tak, że zadający pytanie oczekuje odpowiedzi, która by go satysfakcjonowała. Gdy premier rządzącej partii konserwatywnej David Cameron zadał swoim obywatelom pytanie: „czy Zjednoczone Królestwo powinno pozostać członkiem Unii Europejskiej, czy opuścić Unię Europejską”, tylko nieznaczna, ale jednak mniejszość (48,1%) wyborców udzieliła pozytywnej odpowiedzi.
Fragment referatu: „Towarzystwo Szubrawców oraz Jędrzej Śniadecki w życiu społecznym Wilna”.
Niewiele osób wie, że w Bydgoszczy od 20 lat istnieje Ogólnopolskie Centrum English Speaking Union. Stowarzyszeniu przewodniczy nauczycielka języka angielskiego na UTP – Alina Maciąg, która prowadzi na uczelni także koło naukowe „Wspólny język”.
Rozmowa z prof. dr. hab. inż. Adamem Gadomskim
Dlaczego Jędrzej Śniadecki wielkim naukowcem był?
– Trudno to jednoznacznie określić. Niewątpliwie szedł w dobrym kierunku. Bycie dobrym naukowcem kiedyś, a teraz to dwie różne rzeczy. Natomiast Śniadecki dotknął bardzo ważnych tematów z zakresu chemii i medycyny. To przede wszystkim kwestie związane z krzywicą u dzieci i generowania witaminy D w organizmie pod wpływem promieniowania słonecznego. Drugi temat to jest otrzymywanie pierwiastka, który on nazwał westem albo vestium po łacinie.
Czy uczelnie wyższe nadal są źródłem rzetelnej wiedzy popartej badaniami naukowymi? A może zaciera się granica pomiędzy tym, co udowodnione zostało zgodnie z przyjętą metodologią, a tym, co pojmowane w większości intuicyjnie? Czy nie wprowadza to chaosu poznawczego, jednocześnie przecząc wartościom, jakie reprezentować powinien Uniwersytet? Zapraszamy do lektury.